lutenizačný hormon

Luteinizačný hormón

Posledná aktuálizácia prebehla 8. apríla 2023 by silviab

Luteinizačný hormón ( LH), tiež nazývaný aj luteotropný, je pohlavný hormón produkovaný hypofýzou, ktorá sa nachádza na spodnej strane mozgu. Stimuluje produkciu progesterónu v bunkách žltého telieska (dočasná žľaza s vnútorným vylučovaním nachádzajúca sa v kôre vaječníkov ) a testosterónu (bunky semenníka, ktoré produkujú mužské pohlavné hormóny ).

Spolu s folikuly stimulujúcim hormónom (FSH) ho zaraďujeme do skupiny hormónov nazývaných gonadotropíny  bez ktorých by sa ľudia nemohli rozmnožovať.

Pri týchto hormónoch nie je dôležité len ich množstvo, ale aj správne načasovanie vylučovania – závažné odchýlky môžu spôsobiť poruchy tvorby spermií u mužov alebo poruchy ovulácie u žien.

LH sa vylučuje pulzne počas dňa (asi 20x), u menštruujúcich žien je ostrý vrchol tesne pred ovuláciou. Najvyššie hodnoty sú v lete, najnižšie v zime. Krátko po zaspatí sú hodnoty LH najvyššie, neskoro popoludní najnižšie.

Ženy

FSH je pre ženy kľúčovým hormónom, ktorý sa podieľa na vývoji a dozrievaní folikul až do okamihu ovulácie. Taktiež stimuluje folikulárne bunky ku produkcii estrogénu, ktorý je potrebný pre správne fungovanie pohlavných orgánov.

LH v podstate pôsobí na vaječníky , podporuje vývoj folikulu, navodzuje ovuláciu a vytvára žlté teliesko. Žlté teliesko produkuje progesterón, ktorý je významným ženským hormónom. Dôležitú úlohu zohráva pri hladkom priebehu tehotenstva, hlavne v prvej fáze gravidity. Potrebný je aj pre celkovú plodnosť ženy.

  • zvýšená hodnota – takýto stav vznikne po odstránení vaječníkov, pri nefunkčnosti vaječníkov kvôli ochoreniam alebo poškodeniam pri chemoterapii, ale tiež kvôli predčasnej puberte u mladých dievčat
  • znížená hodnota – môže byť spôsobená hladovaním, podváhou, narušenou funkciou hypotalamu a hypofýzy, pôsobením stresu na hormonálne prostredie

Muži

FSH  spôsobuje u mužov rast semenníkov a podporuje tvorbu spermií.

LH podporuje tvorbu testosterónu, ktorý je najdôležitejším mužským hormónom. Testosterón reguluje mužskú plodnosť (ovplyvňuje produkciu spermií), tvorbu svalovej hmoty, hladinu tuku a tiež pomáha telu pri tvorbe červených krviniek.

  • zvýšená hodnota – vznikne po odstránení semenníkov, prejaví sa pri nefunkčnosti semeníkov kvôli ochoreniam alebo vystaveniu chemoterapii, ožarovaniu, zraneniu. Zvýšenú hodnotu spôsobuje aj Klinefelterov syndróm – genetická porucha, kedy sú muži od narodenia neplodní.
  • znížená hodnota – je spôsobená rovnakými podnetmi ako pri ženách

Pri klasifikácii laboratórnych výsledkov sa opakovane spomínajú takzvané normálne a referenčné rozsahy. Aj keď oba pojmy hovorovo znamenajú to isté,u laboratórnych lekárov je bežný iba „referenčný rozsah“.Výsledok analýzy mimo referenčného rozsahu neznamená, že je niečo „abnormálne“, ale že sa výsledok líši od výsledku v referenčnej skupine.

Hodnoty

Referenčné rozpätie 

Dievčatá (8 – 9 rokov) 0 – 2,78 IU/l
Ženy (od 9 rokov): referenčné rozpätie závisí od fázy menštruačného cyklu
  • folikulárna fáza
1,9 – 12,5 IU/l
  • ovulačná fáza
8,7 – 76,3 IU/l
  • luteálna fáza
0,5 – 16,9 IU/l
  • menopauza
15,9 – 54 IU/l
Muži:
  • 9 – 12 rokov
0 – 4,68 IU/l
  • 12 – 16 rokov
0,8 – 6,6 IU/l
  • od 16 rokov
1,21 – 11,48 IU/l

*Jednotka IU (z anglického International Unit) je medzinárodná jednotka pre vyjadrenie množstva vitamínov rozpustných v tukoch.

*Jednotka l (liter) je medzinárodná jednotka pre vyjadrenie objemu.


Pri klasifikácii laboratórnych výsledkov sa opakovane spomínajú takzvané normálne a referenčné rozsahy. Aj keď oba pojmy hovorovo znamenajú to isté,u laboratórnych lekárov je bežný iba „referenčný rozsah“. Výsledok analýzy mimo referenčného rozsahu neznamená, že je niečo „abnormálne“, ale že sa výsledok líši od výsledku v referenčnej skupine.

Využiteľnosť v praxi

Hladina LH informuje o hormonálnych poruchách u žien a u mužov.Vyšetrenie na zistenie hodnôt v krvi je preplácané zdravotnou poisťovňou a odporúča sa v nasledujúcich prípadoch:

  • monitorovanie hormonálnej liečby
  • detekcia ovulácie, sledovanie liečby na vyvolanie ovulácie
  • diagnostika neplodnosti u oboch pohlaví (dysfunkcia gonád)
  • potvrdenia nástupu menopauzy
  • diagnostika predčasnej puberty u dievčat a chlapcov
  • zistenie a stanovenie porúch menštruácie
  • jedno z vyšetrení pri infertilite (opakované potratenie nenarodeného dieťaťa)
  • zistenie príčin oneskoreného sexuálneho vývoja
  • zistenie príčiny vyskytujúcej sa amenorhei – vynechanie menštruačného krvácania
  • diferenciálna diagnostika hypogonadizmu najmä u mužov (porucha funkcie pohlavných žliaz prejavujúca sa poruchou gametogenézy alebo nedostatočnou sekréciou pohlavných hormónov)

Výsledky testov môže ovplyvniť:

  1. užívanie hormonálnych preparátov s obsahom estrogénov, progesterónu (napr. hormonálna antikoncepcia)
  2. niektoré ďalšie lieky
  3. predchádzajúce rádiozotopické vyšetrenie
  4. niektoré diagnostické procedúry založené na ožarovaní s použitím kontrastnej látky (napr. vyšetrenie štítnej žľazy alebo kostnej drene)
  5. obezita
  6. nadmerná funkcia štítnej žľazy
  7. ochorenie pečene

Ovulácia

ovulácia

Ovulácia je prirodzený dej, ktorý u každej zdravej ženy prebieha počas menštruačného cyklu od + – 16 do 40 rokov, následne nato nastáva menopauza.

Ovuláciou teda nazývame proces, kedy sa zrelé vajíčko uvoľní z vaječníka a následne putuje do vystlanej maternice, v ktorej môže alebo nemusí byť oplodnené spermiou. Ak sa teda k vajíčku nedostane spermia, ktorá by ho oplodnila, telo sa začne zbavovať nepotrebnej výstelky maternice, ktorá bola pripravená pre uhniezdenie oplodneného vajíčka. Deje sa tak pomocou sťahov maternice, ktoré sa u niektorých žien prejavujú ako bolestivé kŕče.

 Ženské vajíčko je schopné oplodnenia len určitú dobu po ovulácii a spravidla sa z vaječníkov uvoľní len jedno schopné vajíčko , ktoré je pripravené na oplodnenie. Ak pri pohlavnom styku dôjde k uvoľneniu spermií a ich následnému presunu materským hrdlom do maternice a potom do vajíčkovodov, môže dôjsť k splynutiu vajíčka a spermie, čiže k oplodneniu. Schopnosť spermií oplodniť vajíčko trvá asi 24 až 72 hodín.

Z dĺžky oplodnenia – schopnosti vajíčka a životnosti spermií teda vyplýva, že najvyššia pravdepodobnosť otehotnenia je vtedy, ak k pohlavnému styku dôjde v rozmedzí 2 dní pred a 1 deň po ovulácii. Ovulácia sa zvyčajne vyskytuje okolo 14. dňa 28-dňového menštruačného cyklu. Nie všetko nežné pohlavie má však učebnicový príklad 28-dňového cyklu, takže presné načasovanie sa môže líšiť. Tým pádom je normálne, ak u žien dochádza k ovulácii medzi 12. až 16. dňom cyklu.

Niektoré ženy však majú ovuláciu aj pred 12. dňom alebo naopak až po 16. dni a občas môže medzi mesiacmi dôjsť  k posunu ovulácie až o niekoľko dní. Takýto posun môže byť spôsobený vplyvom stresu na hormonálnu sústavu , rôznymi chorobami a podobne.

  • Hladina LH hormónu, ktorá je v ženskom moči veľmi nízka, sa pred ovuláciou výrazne zvyšuje. Toto zvýšenie spúšťa proces ovulácie, ktorý sme si opísali vyššie. Na začiatku cyklu je hladina LH medzi 3-15 mIU/ml. Postupom cyklu hladina LH v tele stúpa a pribl. vrchol dosahuje pri 50 mIU/ml, ale môže ho dokonca prekročiť. V druhej polovici cyklu hladiny LH opäť klesne na 3-15 mIU/ml. 

Plodné dni

Páry, ktoré sa snažia otehotnieť, môžu teda vďaka tomuto hormónu zistiť, kedy má žena plodné dni. Za plodné dni sa vo všeobecnosti považuje obdobie menštruačného cyklu, kedy je žena schopná otehotnieť. V priemere trvá toto obdobie asi 5 dní, niektoré zdroje uvádzajú až 7 dní. Avšak, najplodnejšie obdobie sa skladá z niekoľko dní pred ovuláciou až deň po ovulácii.Pomocou ovulačných testov vieme zistiť zvýšenú hladinu LH. Ak sa teda na ovulačnom teste sa objavia dve zreteľné čiarky , ovulácia nastane v priebehu nasledujúcich 24 – 48 hodín. Toto časové obdobie od vykonania ovulačného testu je najvhodnejším obdobím na pohlavný styk, ak sa žena snaží otehotnieť.

Ovulačný test je typ testu citlivosti, ktorý skúma koncentráciu LH v tele. Zisťuje, či hladina LH vášho tela dosahuje vhodnú úroveň citlivosti pre ovulačný test. Priemerný ovulačný test má úroveň citlivosti 25 mIU/ml, takže pri pozitívnej hladine LH v tele vykazuje pozitívny výsledok. Tento test však nie je jedinou alternatívou na zistenie plodných dní. Ovulácia, ako každá hormonálna zmena u človeka, spôsobuje u žien určité zmeny, ktoré sa dajú rozpoznať pri pozornom sledovaní a „načúvaní“ správania tela.

4 najčastejšie príznaky ovulácie

     1. zmena konzistencie pošvového hlienu

Pošvový hlien je za normálnych okolností mierne zakalený a hustý. Ph prostredia je kyslé, čo spermiám absolútne nevyhovuje. Počas plodných dní mení svoju konzistenciu ale aj množstvo. Výtok je redší, priehľadný,ťahavý a ph je zásadité, čo uľahčuje priechodnosť spermií. Tesne po ovulácii hustne a má až bielu farbu. Niekedy však môže byť hlien sfarbený aj do červena alebo môže žena slabo krvácať.

     2. zvýšenie bazálnej teploty

Ide o telesnú teplotu, nameranú po dlhodobom telesnom odpočinku, napr. po nočnom spánku.  Pravidelné zaznamenávanie nameranej bazálnej teploty umožňuje lepšie zistiť jednotlivé fázy menštruačného cyklu a zároveň presnejšie určiť plodné dni. V prvej časti menštruačného cyklu je teplota nižšia, pohybuje sa okolo 36,5 stupňov Celzia. Fáza tohto cyklu je +/- 14 dní a nastupuje od začiatku menštruácie až do ovulácie. V okamihu, keď teplota klesne, je pravdepodobné, že je žena plodná. Po skončení ovulácie sa teplota zvýši približne o 0,2 – 0,5 stupňov Celzia.

      3. zvýšená citlivosť tela

Ako už vieme, telo počas ovulácie produkuje omnoho viac hormónov ako obvykle. Kvôli tomu sa môžu niektoré ženy sťažovať na bolesť pŕs, väčšiu citlivosť na čuchové podnety, mierne bolesti v oblasti podbruška, či zvýšenú citlivosť bradaviek.

  • Čuch – Mnoho žien uviedlo, že počas ovulácie boli vnímavejšie na vôňu potu svojho partnera. Je to preto, lebo žena je v tomto období plodná a mužský pot je nasýtený feromónami, ktoré zvyšujú ich sexuálnu príťažlivosť, charizmu a sexappeal.
  • Bolesti v podbrušku – zažíva približne jedna pätina žien. Niektoré ženy sa na bolesti brucha sťažujú a ani nevedia, že ide o bolesť pri ovulácii. Prirodzená je bolesť počas ovulácie vtedy, ak je dôsledkom procesu dozretia vajíčka a jeho prípravy na možné oplodnenie. Vajíčko sa vo vaječníkoch nachádza v obale, ktorý pri dozretí praskne. Bolesť počas ovulácie v tomto prípade je spôsobená práve prasknutím obalu vajíčka

      4. väčšia chuť na sex

Zo štúdie University of CaliforniaSanta Barbara, v rámci ktorej vedci sledovali hladinu hormónov estrogénu a progesterónu, tiež aj záujem o sex u žien (počas celého ich menštruačného cyklu) vyplynulo, že dámy najviac túžia po erotických hrách práve v čase, keď sú najplodnejšie – teda približne 14 dní pred menštruáciou. Počas ovulácie telo vylučuje feromóny a ženy sa v tomto období častokrát cítia príťažlivejšie. V priebehu plodných dní si ženy pochvaľujú plnšie pery, jemnejšiu pleť a majú rozšírené zreničky. Vzhľadom k prírodným zákonom je tento fakt pochopiteľný, keďže je telo pripravené na reprodukciu a naše „primitívne JA“ je zamerané na udržanie rodinnej línie.

Niektoré ženy spozorovali v čase ovulácie podobné príznaky, ktoré zažívajú pred príchodom menštruácie. Žena sa teda musí sama naučiť tieto príznaky rozpoznávať a rozlišovať a nie vždy sú takéto údaje úplne smerodajné. Najspoľahlivejšou formu na zistenie plodných dní teda zostáva ovulačný test, ktorý v dnešnej dobe považujeme za najrýchlejšiu metódu na zistenie predpokladaného príchodu ovulácie.

Často kladené otázky

Čo je to Luteinizačný hormón?

Luteinizačný hormón je pohlavný hormón.

Akú zohráva v tele funkciu?

U žien sa podieľa na vývoji a dozretí vajíčok až do ovulácie, u mužov podporuje tvorbu testosterónu.

Kedy je zvýšený?

Ak sú pohlavné orgány odstránené alebo nefunkčné kvôli ochoreniam alebo chemoterapiám.

Vyskytuje sa luteinizačný hormón aj u mužov?

Áno, vyskytuje.

Použité zdroje:

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+