kajenske korenie

Kajenské korenie

Posledná aktuálizácia prebehla 8. apríla 2023 by silviab

Kajenské korenie je populárny druh korenia, ktoré sa už mnoho rokov používa na liečbu rôznych zdravotných problémov. Množstvo ľudí považuje túto odrodu papriky za „kráľa liečivých bylín“, pretože okrem množstva priaznivých zdravotných účinkov na organizmus, podporuje tvorbu hormónu šťastia a priaznivo vplýva na sexuálny život.

Toto zdravé korenie je vlastne prášok z pomletých chilli papričiek Capsicum frutescens. Má červenkastú, skôr oranžovú farbu a dosť slušnú pálivosť.  Na Scovilleho stupnici dosahuje 30 000 – 50 000 bodov. Pre porovnanie, „najsladšia“ paprika Jalapeno má 2 500 bodov a Tabasco 8 000 bodov.

Scovilleho stupnica meria pálivosť paprík a čili papričiek. Papriky obsahujú látku kapsaicín, ktorá spôsobuje pálenie tým, že stimuluje receptory nervových zakončení jazyka. Počet Scoville jednotiek pálivosti teda zodpovedá prítomnému množstvu kapsaicínu v paprike.

História

Rastlina sa pôvodne pestovala v tropických oblastiach strednej a južnej Amerike. V Peru sa táto bylina používala už pred 4-tisíc rokmi a v Mexiku dokonca už pred 7-tisíc rokmi. Domorodí obyvatelia užívali kajenské korenie pri bolestiach žalúdka, pri kŕčoch, nadmernej plynatosti a pri poruchách obehového systému.

V 15 storočí, po objavení Ameriky Krištofom Columbom, sa konečne tento všeliek dostal aj do Európy, z kade sa začal dovážať do tropických oblastí po celom svete, kde sa v súčasnosti pestuje. Väčšina pestovateľských aktivít sa presunula do Indie a Afriky, z kade sa toto korenie dováža aj do USA.

Zloženie

5 gramov kajenského korenia obsahuje približne:

VÝŹIVOVÉ  ÚDAJE
Kalorická hodnota : 17 cal / 71,4 kJ
Tuky: 1 g
Sacharidy: 3 g
Vláknina: 1,4G
Bielkoviny: 0,6 g
  • cal – kalória
  • kJ – kilojoule ( jednotka energie)
  • g – gram ( jednotka hmotnosti)
OBSAH VITAMÍNOV
Vitamín A – 44% z RDI

  • je výborný antioxidant, ktorého nedostatok sa prejavuje šupinatením a lúpaním kože, suchými vlasmi, lámavými nechtami, zníženou imunitou a pohlavnou aktivitou a zároveň vznikom zápalov v rôznych častiach tela. Ak v ľudskom organizme tento druh vitamínu chýba, môže na sebe jedinec pociťovať problémy so zrakom a to najmä v hmle alebo za šera. Medzi potraviny s najväčším obsahom vitamínu A patrí čerstvá lucerna, mrkva, špenát, mango, petržlen, marhule, mangold alebo melón. Okrem zeleniny a ovocia je tento vitamín zastúpený tiež v teľacej pečeni, tuniakoch, treskách, rybacom tuku, masle, v kravskom mlieku alebo vo vajíčkach.
Vitamín E – 8% z RDI

  • tiež slúži ako účinný antioxidant, ktorý chráni bunky pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom, ovplyvňuje tvorbu červených krviniek . Zároveň spomaľuje proces starnutia buniek. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov. Má priatnivé účinky na potenciu a činnosť pohlavných žliaz. Nedostatok vitamínu E spôsobuje neurologické problémy a znižuje obranyschopnosť. Aby sme sa vyhli deficitu, mali by sme zaradiť do nášho jedálnička oleje z obilných klíčkov, orechy, sójové bôby, mlieko, maslo, listovú zeleninu, celozrnnú múku, vajíčka, ryby a mäso.
Vitamín C7% z RDI

  • známy tiež pod názvom kyselina askorbová, sa podieľa na mnohých procesoch v ľudskom organizme. Jednou z najdôležitejších vlastností tejto kyseliny je schopnosť eliminovať tzv. voľné radikály, ktoré sa v tele vytvárajú .Ľudské telo ho potrebuje pre správne fungovanie imunitného systému, ale aj pri tvorbe väzivového tkaniva a kolagénu. Pomáha pečeni pri odstraňovaní škodlivých látok z organizmu, spevňuje krvné cievy, zlepšuje elasticitu a zvyšuje rýchlosť procesu uzdravovania. Môžeme ho nájsť hlavne v ovocí a zelenine, a to v citrusoch, v čiernych ríbezliach, jablkách, broskyniach, šípkach, v kapuste, paprike, brokolici, v zemiakoch, v kele a petržlene. Stopové množstvo tohto vitamínu sa nachádza aj v mäse.
Vitamín B2 – 3% z RDI

  • hrá dôležitú úlohu pri telesnom raste, obnove červených krviniek a uvoľňovaní energie zo sacharidov. Je hlavný koenzým v procese bunkového dýchania, podstatný pri transporte elektrónov a oxidácii aminokyselín. Dôležitým zdrojom riboflavínu je mäso, vajcia, orechy, listová zelenina a mliečne výrobky. Nedostatok vitamínu nie je frekventovaný, pretože ho obsahuje väčšina potravín. K príznakom nedostatku patrí suchá, popraskaná koža a precitlivenosť očí na prudké svetlo.
Vitamín B6 – 6% z RDI

  • je podstatný v metabolickom procese červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Dôležitú úlohu zohráva aj pri zdravej imunite a dopomáha k správnej látkovej premene, ktorá je dôležitá pre tvorbu energie. Významným zdrojom sú mäso, mliečne výrobky, celozrnné produkty, banány a kvasnice. Nedostatok môže byť spojený s deficitom aj iných B vitamínov, môže k tomu dôjsť u mladých ľudí a pri konzumácii príliš veľkého množstva alkoholu. Nedostatok sa prejaví poruchami imunitného systému, problémami s rastom a postihnutím svalov.
Vitamín K – 5% z RDI

  • podporuje zdravie srdca a podieľa sa na mineralizácii kostí. Medzi hlavné znaky nedostatku tohto vitamínu patrí dlhšie hojenie rán, vznik modrín, vznik osteoporózy a nesprávne fungovanie pečene a hrubého čreva. Nájdeme ho v zelenine (špenát, kapusta, brokolica alebo listový šalát), v obilninách a strukovinách (sója, ovos, raž, pšenica, fazuľové struky), v ovocí( maliny, černice, kiwi, mango) a samozrejme tiež v kvalitnom mäse, syroch a vajciach.
Mangán5% z RDI

  • kovový prvok, ktorý chráni ľudský organizmus pred chudokrvnosťou, vysokou hladinou cholesterolu, srdcovými chorobami, vysokým krvným tlakom, cukrovkou, artritídou, duševnými chorobami, Parkinsonom, Alzheimerom, osteoporózou, artrózou a kazivosťou zubov. Podporuje tvorbu mlieka a produkciu energie, rast kostí a chrupaviek,no tiež reprodukciu. Vyskytuje sa v zemiakoch, ryži, v celozrnnej múke, orechoch, v semenách, celých zrnách, čučoriedkach, vaječných žĺtkoch, zelenine, strukovinách, púpave, prasličke, ďateline, šípkach, rebríčku, lucerne, koreni lopúcha, divozeli, mäte a podobne.
Draslík 3% z RDI

  • je dôležitý minerálny prvok, ktorý sa uplatňuje pri trávení sacharidov. Podieľa sa na zachovávaní rovnováhy pH v tele, stimuluje vylučovanie inzulínu a činnosť obličiek pri zbavovaní sa toxicity. Je dôležitý pre správny rast, udržiava pokožku zdravú a zohráva dôležitú úlohu pri transfere vzruchov v nervoch a svaloch. Jeho výborným zdrojom je sušené mlieko, no nájdeme ho aj v bežnom mlieku a mliečnych výrobkoch, rybách, mäse, banánoch, strukovinách, sóji a zemiakoch. Je súčasťou energetických tyčiniek a niektorých športových nápojov.
  • RDI- Reference Daily Intake – referenčná hodnota príjmu ( odporúčaná denná dávka pre dospelého jedinca)

Odporúčaná denná dávka pre dospelého jedinca pri tomto druhu korenia je 2,5 gramu.

Zdravotné výhody

kajenska paprika

Zrýchlenie metabolizmu – chudnutie

Ako už vieme, jednou zo zložiek chilli papričiek je látka kapsaicín, ktorá pomáha zvyšovať množstvo tepla, ktoré telo produkuje. Deje sa tak prostredníctvom termogenézy vyvolanej stravou.

Telesná tvorba tepla ( termogenéza) je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zvýšiť spaľovanie tukov. Zvýšený metabolizmus spôsobuje, že to, čo konzumujete sa rýchlejšie mení na energiu bez toho, aby ste ju ukladali do zásob tela. Každý stupeň, o ktorý zvýšite svoje telesné teplo, zvyšujete spotrebu kalórií o 15%, čo sa rovná približne 300-400 kcal pre osoby s normálnou hmotnosťou.

Je však potrebné upozorniť na fakt, že ľudia, ktorí toto korenie konzumujú pravidelne, si v priebehu času naň vytvoria toleranciu. Ak teda chcete chudnúť dlhodobo, je nutné zmeniť stravovacie návyky a zvýšiť svoju pohybovú aktivitu.

Zníženie hladu

Holandskí vedci v roku 2009 zistili, že ľudia užívajúci kapsaicín jedli po celý deň menej jedla, ako tí, ktorí ho neužívali. Tí, ktorí užívali doplnky s obsahom kaspaicínu jedli o 10% menej, zatiaľ čo tí, ktorí pili nápoj obsahujúci kapsaicín, jedli o 16% menej.

Podľa štúdie za to môže zníženie produkcie hormónu ghrelin. Tento hormón často označujeme ako „hormón hladu“. Produkuje ho najmä žalúdok, ktorý ho cievami posiela do mozgu, kde pôsobí na receptory hladu a dáva tak človeku najavo, aby si „našiel“ potravu.

Kajenské korenie tak môže potlačiť vašu chuť do jedla, pomôcť vám cítiť sa najedene a znížiť vašu túžbu po mastných, sladkých a slaných jedlách, čo znižuje pravdepodobnosť prejedania sa.

Zníženie krvného tlaku

  • Vysoký krvný tlak sa odborne nazýva hypertenzia. Môžeme ho zaradiť medzi civilizačné ochorenia a patrí medzi najväčšie faktory srdcovo-cievneho rizika. V súčasnosti toto ochorenie postihuje viac ako 40% dospelých nad 25 rokov.

Čínska štúdia z roku 2010, ktorá bola realizovaná na myšiach ukázala, že dlhodobá konzumácia korenia obsahujúceho kapsaicín dokáže znížiť krvný tlak. Ďalší výskum, tentokrát z Kalifornie, dokázal, že kapsaicín uvoľnil krvné cievy ošípaných, čo prirodzene viedlo k zníženiu krvného tlaku.

Netreba teda zabúdať na fakt, že dané výskumy neboli realizované na ľuďoch. Účinky kapsaicínu sa môžu u ľudí líšiť a tak treba tieto zistenia brať s rezervou.

Možné zlepšenie psoriázy

Psoriáza (lupienka) je chronické ochorenie kože spojené s tvorbou šupín, jej začervenaním a zápalom. V typickom prípade majú ložiská podobu vyvýšených, drsných a začervenalých plôch pokrytých jemnými striebornými šupinami.

V súčasnosti neexistuje žiadny liek na toto autoimunitné ochorenie. Avšak, z mnohých študií vyplynulo, že pacientom so psoriázou, ktorí boli liečení krémom obsahujúcim kapsaicín, sa výrazne zmiernilo svrbenie a tiež sa zlepšil vzhľad začervenaných miest.

Zlepšenie sexuálneho života

Je známe, že chilli je skvelým afrozidiakom a to hlavne u mužov. Práve vďaka obsahu kapsaicínu v kajenskom korení dochádza k stimulácii krvného obehu. Táto látka výrazne podporuje krvnú cirkuláciu, znižuje krvný tlak a rozširuje cievy. To všetko má pozitívny vplyv na prekrvenie pohlavnej sústavy a genitálií.

K tomu, aby si muži užili dobrý sex, musia mať najprv kvalitnú erekciu, ktorú dosiahnu len pri dostatočne prekrvenom penise. Použitie kajenského korenia vedie k dlhšie trvajúcim erekciám, silnejším ejakuláciám a intenzívnejším orgazmom. Výsledkom je aj zvýšenie libida, čiže sexuálneho apetítu.

Ďalším dôvodom pozitívnej reputácie tohto korenia je fakt, že jeho aplikovanie vedie k uvoľňovaniu endorfínov v tele. Endorfíny, známe ako hormóny šťastia, Majú priamy vplyv na našu náladu a na to, ako sa cítime. Doslova spôsobujú pocit šťastia, eufóriu a radosť. Vedci zistili, že v dlhodobom zväzku sa endorfíny podieľajú na takých zložkách vzťahu, ako je intimita, vrelosť, spoľahlivosť a istota.

Pestovanie

Aby rastlina vyrástla a začala vytvárať plody, potrebuje 6-9 mesiacov. Je teda potrebné aby sa semená predpestovali už vo februári alebo marci.

  • semená potrebujú špeciálny substrát (kompostová zmes) na výsadbu chilli papričiek
  • sadia sa maximálne do hĺbky 3 mm
  • klíčenie trvá obvykle 2-3 týždne
  • teplota potrebná na klíčenie je sa hýbe medzi 24 °C a 32 °C
  • teplota musí byť konštatná – nie je vhodné umiestnenie na parapete
  • rastlina potrebuje dostatok svetla

S výsevom rastliny do vonkajšieho prostredia vyčkajte do doby, keď skončia ranné mrazy. Odporúča sa približne druhá polovica mája. V tom období by mal byť už koreňový systém dostatočne rozvinutý a pripravený na presadenie.

Tieto rastliny sadíme na dostatočne slnečné stanovisko, kľudne aj do skleníka alebo do veľkého kvetináča, ktorý si môžeme postaviť na balkón. Dôležité je, aby paprika rástla pri teplote okolo 25 °C, pretože nízke teploty rastlinu vyčerpávajú a spomaľujú jej rast.

Pôdu musíme udržovať dostatočne vlhkú, ale zároveň ju nemôžeme prelievať. Rastliny v období dozrievania plodov potrebujú zálievku obmedziť, aby sa následne zvýšila pálivosť plodov.

  • Pravidelne odstraňujte burinu z rastlín. Mali by ste okolo nich položiť kompost (rozložený odpad zo záhrady či kuchyne), aby ste zabránili burinám ďalej rásť a tiež udržali vlhkosť pôdy.

Na hnojenie môžete využiť okrem kompostu aj trus sliepok, kravský či konský hnoj. Pre viac „voňavé“ hnojenie môžeme využiť vermikompost.

  • Vermikompostovanie je forma kompostovania, pri ktorej sa na spracovanie organického odpadu po prebehnutí tepelnej fázy používajú dážďovky. Vermikompostovanie je vhodné aj do malých záhrad, dokonca aj do bytov.
  • Vermikompost podobne ako kompost neobsahuje žiadne toxíny, zato množstvo živín, enzýmov a dokonca aj látok, preventívne pôsobiacich proti chorobám rastlín. Z vermikompostu dokážu rastliny využiť až 90 % výživných látok, zatiaľ čo z kompostu len polovicu.

Často kladené otázky

Čo je kajenské korenie?

Chilli papricka odrody Capsicum frutescens, ktorá je rozomletá.

Ako ho správne užívať?

Dospelý človek maximálne 2,5 gramu, je to dobré ochucovadlo jedla, taktiež sa vyskytuje aj v krémoch.

Aké je jeho zloženie?

6 vitamínov, 1 kovový prvok a draslik.

Je možné ho sadiť a pestovať?

Samozrejme, potrebuje však dostatok slnka a mierne zavlažovanie, kľudne ho človek môže pestovať aj na balkóne v kvetináči.

Aký môže mať vplyv na erekciu a sexuálnu túžbu?

Uvoľnuje endorfíny, prekrvuje cievy, podporuje libido.

Použité zdroje:

Zanechaj nám svoj názor

Máte vysoký stres a strach že v posteli zlyháte? StressFix vám prinesie pohodu!Pozri StressFix!
+